Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Gimnazjaliści z Wawrzeńczyc na EXPO2015 w Mediolanie

Dla 30 uczniów i 5 nauczycieli z Gimnazjum W Wawrzeńczycach rok szkolny rozpoczął się niestandardowo. Pierwszy tydzień września spędzili oni we Włoszech, w Mediolanie realizując główne działanie projektu Erasmus+ „Budd.E.R.S. – młodzi przedsiębiorcy w szkole”, jakim była wizyta na EXPO2015. 

Dwudniowy pobyt na prestiżowej wystawie nie był jedynym punktem 6-dniowego programu. Uczniowie polskiej szkoły spotkali się w Mediolanie ze swoimi rówieśnikami ze szkół partnerskich z Włoch, Francji, Rumunii, Niemiec, Bułgarii, Turcji i Danii, którzy wspólnie z nimi realizują dwuletni projekt promujący uczenie młodych ludzi podstaw przedsiębiorczości.
Uczniowie  w grupach międzynarodowych realizowali działania projektu takie jak: warsztaty językowe i integracyjne, business model canvas,  zarządzanie domowym budżetem, pomysły własnych firm.
Zdecydowanie największą popularnością cieszyła się jednak wystawa EXPO2015, nasi gimnazjaliści odwiedzili tam pawilon europejski, natomiast w auli włoskiego  pawilonu odbyła się uroczysta prezentacja naszego projektu oraz prezentacja działań warsztatowych, które uczniowie realizowali
w grupach międzynarodowych. Ich zadaniem było zapoznanie się z wystawami
 w dwóch wybranych pawilonach i streszczenie koncepcji tych krajów na temat, który przewodzi w obecnej wystawie czyli „Wyżywienie planety, energia dla życia”. Następnie liderzy grup prezentowali raport w 2-minutowym wystąpieniu przed wszystkimi uczestnikami projektu, a także odpowiadali na pytanie: czym jest dla ciebie projekt Budd.E.R.S?
Dwa dni na EXPO okazały się niewystarczające, aby zwiedzić wszystko, co chcieliśmy, na pewno priorytetem był pawilon polski. Prosty, ażurowy pawilon zbudowany z paczek po jabłkach prezentuje się naprawdę ładnie, przed nim stoiska promujące polskie produkty, kto głodny, może spróbować specjałów naszej kuchni,
a następnie odpocząć na wygodnych sofach, zbudowanych również z drewnianych paczek, słuchając polskiej muzyki na żywo. Wystawa w pawilonie mocno promuje polską kulturę i tradycyjne, regionalne produkty. Rozpoczyna ją polski sad jabłoni otoczony lustrami, przy wejściu umieszczono także fragment wiersza Wisławy Szymborskiej. Wewnątrz ekspozycji znajduje się duży wybór prezentacji multimedialnych, w sposób innowacyjny przekazujących informacje o polskiej gościnności, przywiązaniu do tradycji ale także promujących osiągnięcia polskiego przemysłu rolno-spożywczego.
Poza polskim pawilonem uczniowie zwiedzili wiele innych, w każdym widzieli rewelacyjne wystawy, w większości wykonane z pomocą innowacyjnych technologii, kraje promowały w nich swoją tradycję i kulturę oraz przedstawiały pomysł jak optymalnie dysponować żywnością i zapewnić przemysłowi spożywczemu zrównoważony rozwój. Niektóre pawilony podobały się tak bardzo, że wracaliśmy do nich, chociaż wymagało to czasem czekania w kolejce. Na pewno tym ulubionym został pawilon Brazylii, nawiązujący do małpiego gaju, ciekawie zaprezentowały się Hiszpania, Austria, Turcja, Chiny, Tajlandia, Azerbejdżan, Holandia, a najdłuższa kolejka ustawiała się do pawilonu Kataru. Nie udało się zobaczyć wszystkiego, nawet połowy, chociaż dwudniowy pobyt na EXPO oznaczał dla nas pokonanie wielu kilometrów.
Projekt Erasmus+ jest kontynuowany w tym roku szkolnym, a  jego działania są prezentowane bardziej szczegółowo na stronie internetowej Gimnazjum
 w Wawrzeńczycach. Tam również znajduje się szczegółowa relacja z pobytu uczniów i nauczycieli na EXPO, zapraszamy do lektury.

Renata Pomykalska