Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

XXI sesja Rady Gminy

W dniu 28 marca 2017r. odbyła się XXI sesja Rady Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce w budynku Centrum Kultury i Promocji w Igołomi-Wawrzeńczycach.

W pierwszych punktach porządku obrad poruszone zostały sprawy związane z bezpieczeństwem przeciwpowodziowym. Pan J. Rysak Wójt Gminy przedstawił trudną sytuację gminy wynikającą z  zagrożenia powodziowego ze strony rzeki Wisły i jej dopływu potoku Kościelnickiego. W latach 1997, 2010, 2011 mieszkańcy gminy przeżyli powodzie, podtopienia a dziś mamy rok 2017 i w sprawie poprawy jakości wałów nic się nie zmieniło. Na dziś to nie są budowle hydrotechniczne lecz nasypy ziemne ponadto brak jest dróg serwisowych, nie uregulowany nadal jest stan prawny wałów. Równie poważne zagrożenie dla mieszkańców i gospodarstw rolnych niosą rowy melioracji podstawowych. Wszystkie rowy podstawowe w dolinie rzeki Wisły połączone są kanałami w jeden system odwadniający poprzez śluzy wałowe a przy podniesionym stanie wody na rzece Wiśle woda jest przerzucana trzema pompowniami do międzywala. Pompownie zostały w 2008 r. zmodernizowane, są wysokowydajne ale muszą mieć co pompować, woda musi do tych pompowni dopłynąć a tak się nie dzieje z uwagi na brak konserwacji rowów. Długość rowów podstawowych wymagających prac konserwacyjnych to ok. 25 km. Obecnie bardzo zasadnym jest podniesienie szaf zasilających pompownie oraz wyposażenie pompowni w niezależne źródło zasilania energetycznego (agregaty prądotwórcze). W ostatnim czasie dużym utrudnieniem w utrzymaniu potoków są żeremie bobrów.

W temacie ochrony przeciwpowodziowej głos zabrał Pan W. Kozak Wicemarszałek Województwa Małopolskiego zapewniając o tym, iż zna trudną sytuację gminy i w miarę posiadanych środków będą realizowane najważniejsze zadania na terenie gminy. W celu poprawy jakości wałów dwa razy do roku wały są wykaszane jeśli chodzi o żeremie bobrów to Minister Środowiska zna temat i w tej sprawie zostaną podjęte stosowne działania.  

Pan J. Rysak podziękował za współpracę doceniając programy, które od wielu lat wdraża województwo a które mobilizują samorządy do współfinansowania i realizacji to między innymi programy "Małopolskie remizy", "Bezpieczna Małopolska", "Już pływam". W roku bieżącym liczymy na dofinansowanie Jubileuszowego X Małopolskiego Święta Warzyw.

Pan J. Rysak zwrócił uwagę na rozczarowanie w zakresie możliwości pozyskania środków unijnych z PROW-ua szczególnie z ostatniego rozstrzygnięcia na zdania związane z gospodarką wodno-ściekową. Preferowane były gminy górskie bo otrzymały dodatkowe punkty za kryteria regionalne, czyli nasze wojewódzkie: park krajobrazowy, rezerwat przyrody, park narodowy, za obszar natura 2000 a gminy małe takie jak nasza nie miały szans. Bardzo liczyliśmy na te 2 miliony gdyż na dofinansowanie budowy wodociągów nie ma żadnych innych źródeł pozyskania pieniędzy. Ważne jest czyste powietrze ale chyba równie ważna jest jakość wody jaką piją ludzie. Zaczynamy realizować inwestycje wodociągową  za 7 mln zł z własnego budżetu. Ponadto złożony przez naszą gminę wniosek o przyznanie pomocy w ramach operacji „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych" nie otrzymał dofinansowania.

Pan J. Rysak podziękował Panu W. Kozakowi za obecność i dotychczasową współpracę.

Podsumowując temat bezpieczeństwa przeciwpowodziowego Rada Gminy podjęła apel skierowany do Ministra Środowiska, Marszałka Województwa Małopolskiego, MZMiUW w sprawie utrzymania w dobrym stanie technicznym rzek istotnych dla regulacji stosunków wodnych na potrzeby rolnictwa.

W kolejnym punkcie dotyczącym bezpieczeństwa publicznego głos zabrał Pan J. Rysak który stwierdził, że bezpieczeństwo mieszkańców gminy jest priorytetem dla Rady Gminy, dla wójta gminy. Oceniając bezpieczeństwo publiczne na przestrzeni ostatnich lat w wielu aspektach uległo poprawie. Dotyczy to między innymi bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 79. Bezpieczeństwo uległo poprawie z uwagi na zamontowane na terenie gminy dwa fotoradary, częste patrole policji a przede wszystkim dzięki wybudowanym chodnikom oraz oznakowanym przejściom dla pieszych. Dzięki pracy strażnika gminnego i współpracy z policją wzrasta świadomość mieszkańców związana z ochroną środowiska. Ponadto obserwujemy wzrost świadomości mieszkańców w temacie ochrony powietrza i zapobiegania  zanieczyszczania powietrza przez niską emisję z palenisk domowych. Świadczy o tym między innymi ilość złożonych wniosków na wymianę kotłów grzewczych. Problemy dotyczą jednak zanieczyszczania dróg oraz zakłócania porządku publicznego przez młodzież gromadzącą się w miejscach publicznych. W najbliższym czasie liczymy na wsparcie funkcjonariuszy policji podczas X Małopolskiego Święta Warzyw.

Pan M. Gurda Komendant Komisariatu Policji w Słomnikach w swojej wypowiedzi przedstawił statystykę zdarzeń jakie miały miejsce na terenie naszej gminy w roku 2016. (informacja dostępna na stronie gminy igwa.pl). Następnie podziękował władzom gminy, mieszkańcom za współpracę i pomoc podczas Światowych Dni Młodzieży. Komendant poinformował o podjętych przez policję działaniach w zakresie stworzenia krajowej mapy zagrożeń na poziomie województwa, powiatu, gminy. Komendant podziękował za dotychczasową współpracę, oraz przekazaną pomoc finansową na zakup samochodu dla potrzeb Komisariatu Policji w Słomnikach. Poinformował, że w roku bieżącym tak jak w latach ubiegłych  działania funkcjonariuszy policji podczas tzw. „psot wielkanocnych” będą wzmożone.

Pan J. Rysak podziękował za dotychczasową dobrą współpracę z Komisariatem Policji w Słomnikach. Zwrócił uwagę na dobrą skuteczność funkcjonariuszy policji doceniając wykrycie sprawców dewastacji wiat przystankowych. Ponadto poruszony został temat utworzenia Posterunku Policji w miejscowości Zofipole.

W temacie zmiany w budżecie Rada dokonała podziału wolnych  środków  z roku 2016w kwocie 2.190.545 zł. między innymi na następujące zadania:

- konserwacja urządzeń melioracji wodnej,

- infrastruktura wodociągowa i sanitacyjna wsi –budowa wodociągu

- modernizacja dróg dojazdowych do gruntów rolnych

- remonty dróg gminnych

- gospodarka mieszkaniowa

- bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa

- administracja publiczna

- oświata i wychowanie

Z uwagi na zamiany w budżecie dokonana została aktualizacja Wieloletniej Prognozy Finansowej.

W temacie dotyczącym sprzedaży działek w miejscowości Złotniki Rada wyraziła zgodę na sprzedaż działek położonych przy żwirowni w Złotnikach, a  stanowiących własność Gminy Igołomia – Wawrzeńczyce.  Działki stały się własnością Gminy po przeprowadzeniu przez Starostę Krakowskiego postępowania administracyjnego w trybie ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych. Przed przeznaczeniem nieruchomości do zbycia wydzielono działki gruntu zajęte pod drogi, istniejący zbiornik wodny oraz połączenie kanału melioracyjnego to pozostanie nadal własnością Gminy, aby mieszkańcy mogli swobodnie z nich korzystać. W perspektywie najbliższych lat zasadnym jest zbycie tychże działek z uwagi na zaplanowane ważne inwestycje takie jak dokończenie wodociągowania czy rozpoczęcie budowy kanalizacji.

W kolejnych punktach porządku obrad Rada Gminy:

- uzupełniła środki w wysokości 44.813zł. na realizację zadań zapisanych w Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

- przeznaczono kwotę 6.000zł. na przegląd i konserwację aparatów ochrony dróg oddechowych używanych przez druhów jednostek OSP z terenu gminy. Zadanie realizuje Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

- przeznaczono kwotę 150.000zł. na rzecz Powiatu Krakowskiego na współfinansowanie  modernizacji drogi powiatowej Tropiszów-Brzostek.

- podjęty został apel w sprawie sprzeciwu wobec zapowiadanych zmian prawa samorządowego w Polsce,

- przyjęto do realizacji „Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na trenie gminy na rok 2017”. Celem programu jest zapewnienie opieki nad zwierzętami bezdomnymi. 

- zwolniono z obowiązku uzyskania zezwolenia na usuwanie drzew i krzewów z nieruchomości położonych  na terenie gminy

- przyjęto plan dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli

- ze skutkiem negatywnym dla skarżącego ponownie rozpatrzono skargę w sprawie  zakazu sprzedaży fajerwerków na terenie gminy.

Podczas XXI sesji Rada wyraziła zgodę na nieodpłatne przejęcie działki o pow. 1,55ha od Agencji Nieruchomości Rolnych. Wójt Gminy z dniem 7.02.2017r. wystąpił z wnioskiem do Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych w Warszawie o nieodpłatne przekazanie na rzecz Gminy Igołomia – Wawrzeńczyce prawa własności działki o numerze ewidencyjnym 853/5 o pow. 1,5576 ha z przeznaczeniem na budowę nowego trawiastego boiska służącego zawodnikom Klubu Sportowego WIARUSY Igołomia oraz dzieciom i młodzieży uczęszczającym do placówek oświatowych na terenie gminy. Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych wyraził zgodę na przekazanie działki na rzecz Gminy Igołomia – Wawrzeńczyce warunkując je zgodą Rady Gminy. Nieodpłatne nabycie rodzi zobowiązanie w zakresie realizacji inwestycji, zaś w przypadku jej niezrealizowania Gmina zobowiązana będzie do jej zwrotu w naturze lub zwrotu jej aktualnej wartości pieniężnej.  

W punkcie dot. gospodarki niskoemisyjnej Rada przyjęła zmieniony zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce. Plan w/w jest koniecznym załącznikiem do wniosku składanego do  WFOŚ na dofinansowanie wymiany kotłów grzewczych w ramach Programu PONE.