Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Od 3 stycznia 2023r. rusza nowa wersja programu „Czyste Powietrze”

Informujemy, że w dniu 3 stycznia 2023r. zostanie uruchomiona nowa, zmieniona wersja Programu Priorytetowego Czyste Powietrze. Wyższe progi dochodowe oraz wyższe dofinansowanie to główne ze zmian jakie niesie ze sobą Program.

Program Czyste Powietrze promuje kompleksową termomodernizację, która służy bezpieczeństwu cieplnemu gospodarstw domowych Beneficjentów. Efektywne energetycznie domy to mniejsze koszty ogrzewania budynku, ale i poprawa jakości powietrza.

Kluczowe zmiany programu:
- Podwyższenie progów dochodowych
  • Poziom podstawowy - roczny dochód wnioskodawcy z 100 00 zł -> 135 000 zł.
  • Podwyższone dofinansowanie z 1 564 zł -> 1 894 zł w gospodarstwie wieloosobowym oraz z
    2 189 zł -> 2 651 zł w gospodarstwie jednoosobowym.
  • Najwyższy poziom dofinansowania z 900 zł -> 1 090 zł w gospodarstwie wieloosobowym oraz z 1 260 zł -> 1 526 zł w gospodarstwie jednoosobowym.
- Podwyższenie maksymalnej dotacji
  • Część I programu, podstawowy poziom dofinansowania 40% - 55% kosztów kwalifikowanych nie więcej jak do 41 tys. zł (bez kompleksowej termomodernizacji z PV) lub do 66 tys. zł (z kompleksową termomodernizacją budynku z PV)
  • Część II programu, podwyższony poziom dofinansowania 70% - 80% kosztów kwalifikowanych nie więcej jak do 59 tys. zł (bez kompleksowej termomodernizacji z PV) lub do 99 tys. zł (z kompleksową termomodernizacją z PV)
  • Część III programu, najwyższy poziom dofinansowania do 100% kosztów kwalifikowanych nie więcej jak do 79 tys. zł (bez kompleksowej termomodernizacji z PV) lub do 135 tys. zł (z kompleksową termomodernizacją)
- Przy kompleksowej termomodernizacji wymagany audyt energetyczny do 100% kosztów kwalifikowanych / maksymalnie 1 200zł.
- Podatek od towarów i usług (VAT) jest kosztem niekwalifikowanym.
- Będzie można ubiegać się o 50% dotacji w ramach prefinansowania inwestycji (przed rozpoczęciem remontu). Środki trafią do wykonawców prac w postaci pierwszej transzy przed rozpoczęciem prac oraz pozostała część wypłacona zostanie w ciągu 30 dni od zakończenia remontu.
- Niskotemperaturowe pompy ciepła nie są kwalifikowane do dofinansowania.
- Możliwość złożenia po raz kolejny wniosku o dofinansowanie dla beneficjentów, którzy już wcześniej skorzystali z Programu.
Zachęcamy do zapoznania się z zasadami nowego programu „Czyste Powietrze”
 
 
 
 
 
Wszystkie bieżące informację nt. Programu dostępne są na stronie czystepowietrze.gov.pl
Zapraszamy do kontaktu z ekodoradcami tj. Karolina Łada oraz Magda Tworzydło
tel. 12 287 40 03 wew. 105; tel. 668 390 562,
e-mail: ekodoradca@igwa.pl,
osobiście w siedzibie Urzędu Gminy Igołomia - Wawrzeńczyce, 32-125 Wawrzeńczyce 57, pokój nr 17.