Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Sesja poświęcona bezpieczeństwu i podatkom na rok 2023

XXXVII sesja Rady Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce odbyła się 30 listopada 2022 roku w budynku Centrum Kultury i Promocji w Igołomi-Wawrzeńczycach. Sesja poświęcona została sprawom bezpieczeństwa gminy.

Gośćmi Rady Gminy w temacie ochrony przeciwpowodziowej były Pani Małgorzata Sikora – Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, Pani Katarzyna Biegun – Dyrektor Zarządu Zlewni w Krakowieoraz Pani Magdalena Gala Rzecznik Prasowy RZGW w Krakowie. Na wstępie Pan H. Jończyk Zastępca Wójta w prezentacji multimedialnej przedstawił potrzeby gminy w zakresie realizacji zadań ochrony przeciwpowodziowej. Konieczne zadania w tym zakresie to: modernizacja wału wiślanego. Aktualny stan techniczny wału stwarza ryzyko przerwania jego ciągłości pod naporem wód wezbraniowych długotrwale utrzymujących się w międzywalu. Istotna jest również budowa dróg serwisowych a bardzo ważne jest stałe, bieżące utrzymywanie potoków Tropiszowskiego, Rudnik, Ropotek co przy tak wydajnych pompowniach na terenie gminy w chwil zagrożenia powodziowego spełniłobyswoją funkcję. Pani M. Sikora poinformowała, że pod Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie podlega 4Zlewnie. Zadań do realizacji jest więc bardzo dużo a środki jak zawsze są ograniczone. Zachęcamy więc do zawierania z nami porozumień w kwestii realizacji zadań z zakresu gospodarki wodnej, to jest niezbędne z uwagi na bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. W roku 2021 na terenie gminy wykonano roboty utrzymaniowe na ciekach za kwotę 500000zł. Istotną sprawą jest to, że za utrzymanie rowów odpowiadają osoby fizyczne natomiast Wody Polskie mają w zarządzie cieki naturalne. Na rok 2023 zaplanowaliśmy odtwarzanie potoków, podejmowane będą zadania związane z bobrami które czynią szkody. Rowy, melioracje nie będą spełniały oczekiwań gdy nadal do wód będą trafiać biogeny z upraw czy ścieków. Ponadto im mniej bruków, odwodnionych dachów tym wody podczas intensywnego opadu jest mniej. Teren gminy to gleby słabo przepuszczalne i stąd te podtopienia czy powodzie błyskawiczne. Zachęcamy do budowania zbiorników przydomowych na wodę opadową, którą w późniejszym okresie można wykorzystać w gospodarstwie domowym. Polska jest krajem o najniższym zasobie wodnym i musimy nauczyć się racjonalnie gospodarować wodą. Pan J. Rysak oraz Radni zwracali uwagę na konieczność realizacji bardzo istotnych dla gminy zadań jakimi są modernizacja wałów wiślanych, odtworzenie- udrożnienia potoków oraz budowa zbiornika retencyjnego „Szarbia”. Odnosząc się do finansowania zadań Pan wójt zwrócił uwagę, że koszt zadania - budowa zbiornika Szarbia szacowany jest na około 40mln.zł. a tyle wynosi cały budżet gminy więc dofinansowanie zadań z zakresu Wód Polskich przez gminę jest nie realne.Pani K Biegun poinformowała,że obawy dotyczące wału wiślnego nie są do końca uzasadnione ponieważ jest to obiekt budowlany o określonym w prawie budowlanym okresie trwałości. Wały poddawane są wiosennym, jesiennym i 5 letnim okresowym przeglądom a w przyszłości wały będą modernizowane.
W temacie bezpieczeństwa publicznego głos zabrał Pan Marek Kyzioł Komendant Komisariatu Policji w Słomnikach, który przedstawił statystykę zdarzeń za ostatnie trzy kwartały roku 2022. W minionym okresie funkcjonariusze odnotowali 46 zdarzeń kryminalnych w tym 6 kradzieży mienia, 4 oszustwa, zatrzymano 4 nietrzeźwych kierujących oraz odnotowano 5 przestępstw w zakresie uszkodzenia mienia. Funkcjonariusze przeprowadzili 16 czynności wyjaśniających. Komendant przedstawił informację z działań podejmowanych w Pobiedniku Wielkim na stacji MOYA gdzie co tydzień odbywają się zjazdy samochodów i urządzane są niebezpieczne rajdy.
W punkcie dotyczącym zmian w budżecie gminy Rada wprowadziła środki w wysokości 182 580zł. na wypłatę dla uprawnionych mieszkańców gminy dodatków na niektóre źródła ciepła – pelet, drewno. Dokonano zmiany wieloletniej prognozy finansowej zabezpieczając środki na realizację zadania związanego z zakupem działki o pow. 2ha od Parafii Igołomia w kwocie 2 023 829zł. oraz kwotę 370 000zł. na realizację remontu drogi gminnej Wawrzeńczyce Ścieszczany ze środków RFRD – Modernizacja gminnej infrastruktury drogowej.
W punkcie porządku obrad dotyczącym podatków na rok 2023 głos zabrał Pan Adam Grudzień Skarbnik Gminy, który poinformował, że wzrost stawek wynika z ich corocznej waloryzacji przewidzianej wprost w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Górne granice stawek kwotowych podatku, obowiązujące w danym roku podatkowym, ulegają corocznej zmianie w oparciu o półroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, czyli o inflację. Stawki podatku od nieruchomości, oraz stawki podatku od środków transportowych rosną o wskaźnik inflacji wynoszący 11,8%. W podatku od środków transportowych stawki minimalne regulowane są kursem euro w naszej gminie nie mamy stawek niższych niż ustawowo określone.
Pan Adam Grudzień Skarbnik Gminy zapoznał Radnych z informacją w sprawie stawek podatku rolnego oraz podatku leśnego. Wysokość podatku rolnego uzależniona jest od 1 decytony żyta obliczanej według średniej ceny skupu żyta za okres 11 kwartałów poprzedzających rok podatkowy ustalonej na podstawie komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Po przeliczeniu kwota podatku rolnego dla gospodarstw rolnych w 2023 roku wyniesie 185,13zł. od 1 ha., obowiązująca w 2022 roku kwota podatku wynosiła 153,70zł.
W kolejnych punktach porządku obrad Rani uchwalili zmianę do Regulaminu Wynagradzania Nauczycieli uzupełniając go o funkcję opiekuna stażu, mentora. Określona została stawka za 1km. kosztów przewozu dzieci niepełnosprawnych do szkół. Stawka dla samochodu o pojemności do 900cm3 będzie wynosić 0,5214zł. natomiast stawka dla samochodu o pojemności powyżej 900cm3 wynosić będzie 0,8358zł. Rada uchwaliła „Program współpracy Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami. Program określa cele, formy, zasady współpracy z organizacjami.
W wolnych wnioskach Pan H. Jończyk poinformował o zajętym przez naszą gminę 148 miejscu na 1523 gminy w Polsce w Rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej". Jest to jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce rankingów. Od 18 lat redakcja "Rzeczpospolitej" ocenia dokonania lokalnych władz w Polsce, pozwala wyłonić i pokazać te samorządy, które najlepiej dbają o swój zrównoważony rozwój. W realizacji zadań w Programie Czyste Powietrze nasza Gmina jest jedną z czołowych gmin Małopolski pod względem aplikowania o środki w ramach programu w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. W I kwartale 2022r. nasza gmina zajęła 7 miejsce w Polsce pod względem ilości złożonych wniosków o dofinansowanie. Sumaryczna kwota wypłaconych dotacji w Programie „Czyste Powietrze” to – 5 311 575,77 zł, jest to jedna z największych kwot wypłaconych dotacji w Województwie Małopolskim.
Warsztat Terapii Zajęciowej w Pobiedniku Małym z końcem listopada br. otrzymał główną nagrodę z rąk Marszałka Województwa Małopolskiego Łukasza Smółki w kategorii Podmiot Reintegracyjny Roku 2022 w ramach Konkursu Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej. Natomiast nasza gmina i pięć innych JST z terenu województwa zostały wyróżnione w kategorii Samorząd Przyjazny Ekonomii Społecznej. Za bycie wzorem partnerskiej współpracy samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi, za pobudzanie aktywności mieszkańców oraz za powołanie spółdzielni socjalnej z udziałem JST. Od 12 lat nasza gmina wspiera osoby niepełnosprawne, uczestników WTZ w Pobiedniku Małym.