Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Jak to z remontem było…

Już w 2005 roku za przykładem Igołomi, w Wawrzeńczycach zaktywizowała się grupa osób, która bardzo chciała aby Dom Ludowy w Wawrzeńczycach został wyremontowany ze środków unijnych

a dokładniej w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006”, działanie „Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego”. Właśnie z tego Programu pozyskane zostały środki finansowe na budowę Wiejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Igołomi. Jednak ówczesna Rada Gminy, wówczas już bardzo skłócona i przeciwna prawie wszystkim pomysłom wójta Ryszarda Kaczmarczyka nie podjęła uchwały o podjęciu takiej inwestycji. Dziś możemy tylko żałować zmarnowanej okazji i ubolewać nad takim podejściem władz wówczas…
 Dopiero w 2008 roku można było wrócić do przygotowanego w 2005 roku Planu Odnowy Miejscowości. Został on zaktualizowany i dostosowany do nowych wymogów prawnych i nowych zasad aplikowania o środki unijne z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Nowy POM został przyjęty uchwałą zebrania wiejskiego, a następnie uchwałą Rady Gminy, która nie miała co do tej inicjatywy żadnych wątpliwości.
 
 Rok 2009…
 Po dwóch latach oczekiwania uruchomiony został w końcu Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. W marcu Gmina przygotowała wniosek o dofinansowanie generalnego remontu Domu Ludowego w Wawrzeńczycach z przeznaczeniem na Centrum Kultury i Promocji w Igołomi-Wawrzeńczycach. Składającym wniosek była już ta właśnie instytucja kultury, którą Rada Gminy pod koniec lutego 2009 powołała do życia. 
 Pozostało tylko czekać na rozstrzygnięcie naboru wniosków, które miały być oceniane 4 miesiące…
 Po ponad 6 miesiącach wreszcie doczekaliśmy się zatwierdzenia listy rankingowej wniosków złożonych w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Nasz wniosek, jak już wcześniej informowaliśmy został bardzo dobrze przygotowany i wysoko oceniony także w ramach MRPO. 
 Jednak na decyzję musieliśmy czekać, aż do dziś! 
 Koszty całkowite inwestycji (wg kosztorysu inwestorskiego) to 1.499.878 zł, w tym koszty kwalifikowane wynoszą 1.067.418 zł. Przyznana nam kwota dotacji to 500.000 zł. Dla wyjaśnienia dodajemy, że w ramach PROW podatek vat jest kosztem niekwalifikowanym oraz niekwalifikowane są koszty związane z remontem pomieszczeń wynajętych (na dzień składania wniosku) przez Pocztę i Bank Spółdzielczy. Ponadto zasady tego konkursu nie przewidują dotacji większej jak 500.000 zł. 
 Przetarg…
 W październiku gmina ogłosiła przetarg na wykonawcę tego remontu. W ciągu miesiąca powinno wyłonić się wykonawcę generalnego remontu budynku wraz z otoczeniem i ogrodzeniem. Jednka procedury troszkę się przeciągnęły ze względu na liczbę ofert, bo aż 11 firm chciało remontować nasz obiekt oraz ze względu na odwołania. Oferty firm były bardzo zróżnicowane pod względem szacowanych kosztów remontu. Wahały się od 900.000 zł do 1.400.000 zł. Wyłoniony wykonawca to Zakład Remontowo-Budowlany Mariana Sikory  z Nowego Targu.
 Termin rozpoczęcia prac to grudzień 2009, a zakończenie w grudniu 2010 roku.