Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Plaga komarów

W tym roku wystąpiły bardzo korzystne warunki do namnażania się komarów. Po chłodnym ale bardzo mokrym maju, mamy gorący i wilgotny czerwiec, który sprzyja tym owadom.

Opryski chemiczne nie działają selektywnie i niestety zabijają również inne pożądane owady, np. pszczołowate. Warto również pamiętać, że pestycydy mają szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi. Nie wystarczy jednokrotne użycie środków chemicznych. Jednokrotny zabieg może wywołać efekt odwrotny, ponieważ populacja komarów bardzo szybko się namnaża.

Osoby, podmioty proekologiczne proponują naturalne sposoby walki z tą plagą. W walce z komarami pomóc wszelkie olejki, typu: olejek rozmarynowy, olejek cedrowy, olejek mięty pieprzowej, olejek geranium, olejek lawendowy, olejek bazyliowy, waniliowy.

Wiadomą rzeczą jest że przy takich ilościach tych owadów żadne środki nie będą skuteczne oprócz rozwiązania systemowego np. rozpylenie środków samolotami. Zabiegi takie należałoby wykonać na terenach mokrych (zbiorniki wodne) aby wytruć larwy, a następnie powinno się wykonać zabieg np. zamgławiania. Jednakże takie zabiegi może organizować jednostka o większym zasięgu terytorialnym czyli powiat, a najlepiej województwo. Gmina sama takich działań nie udźwignie finansowo. Gmina wystąpiła w poniedziałek rano z telefonicznym zapytaniem do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w powyższym zakresie. Ponadto w terenach objętych zabiegami należy zamknąć okna i unikać wchodzenia w przestrzeń zamgławianą. "Szczególną ostrożność poleca się osobom starszym, chorym, astmatykom i alergikom" - informuj specjaliści z firmy IN-PEST. - "Wdychanie mgły roztworu preparatów jest szkodliwe. Dla owoców i warzyw stosuje się karencję jak dla środków ochrony roślin od trzech do siedmiu dni" - dodaje.

Dla ochrony przed komarami specjaliści zalecają osobiste środki ochrony dostępne na rynku. Pamiętać jednak należy, że pryskać nimi należy odzież wierzchnią a nie skórę, ponieważ repelenty nie są obojętne dla naszego zdrowia.