Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Stanowisko Wójta Gminy w temacie giełdy rolno-spożywczej

Ogólnopolski Związek Producentów Warzyw z Proszowic podjął inicjatywę utworzenia giełdy rolno-spożywczej na gruntach użytkowanych przez Spółkę POLAN w Igołomi (własność Skarbu Państwa). 

Jakie jest stanowisko Samorządu Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce w tej sprawie?

            Z punktu widzenia gospodarczego, rozwoju gminy, dochodów do budżetu  (podatek od nieruchomości, podatek PIT, CIT), nowe miejsca pracy inwestycja jak najbardziej zasadna.  Giełda miałaby pozytywny wpływ na obrót  warzywami, a tym samym na wzrost opłacalności produkcji w gospodarstwach rolnych.

            Z punkty widzenia społecznego powstanie giełdy wiązałoby się z uciążliwością tej inwestycji: znaczne zwiększenie ruchu samochodowego na drodze krajowej nr 79, drogach powiatowych i gminnych. Należało będzie przebudować istniejącą infrastrukturę drogową, a także wybudować nowe drogi – rozwiązaniem byłaby budowa tzw. obwodnicy, na realizację której zarezerwowany jest pas gruntu. Rozwiązanie takie wiąże się z wykupami gruntów przez które ma ona przechodzić,  bądź ich wywłaszczeniem, co może przyczynić się do przeciągnięcia ewentualnej realizacji inwestycji. Lokalizacja giełdy byłaby zapewne uciążliwa dla mieszkańców  w jej sąsiedztwie i funkcjonującego w pobliżu  Gminnego Centrum Edukacji w Igołomi. Nie bez znaczenia są plany rozwoju placówki. Wójt Gminy prowadzi  rozmowy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa (KOWR) w przedmiocie przekazania na rzecz Gminy gruntu po rozbudowę zaplecza oświatowego GCE w Igołomi w celu zwiększenia atrakcyjności oferty kształcenia młodych ludzi. Planowane jest wybudowanie na części działki, na której miałaby powstać giełda, miasteczka rowerowego wraz z parkingiem szkolnym. Powstanie giełdy (hale, parkingi, place) spowoduje w pewnym sensie "dewastację" dotychczasowego  krajobrazu rolnego, wiejskiego. Problemem, z którym będzie należało się z pewnością zmierzyć to odprowadzenie wód opadowych i roztopowych z tak rozległego utwardzonego terenu. Już dziś spływ wód z Igołomi „Luborzyczki”, a także Złotnik „Parcelacji” oraz terenów położonych z południowej strony drogi krajowej powoduje ogromne straty zarówno w uprawach jak i budynkach. Po każdym większym deszczu niejednokrotnie muszą interweniować druhowie z ochotniczych straży pożarnych w celu usuwania skutków podtopień. Utwardzenie tak rozległego terenu z pewnością pogłębi ten problem, dlatego też przy projektowaniu inwestycji należy przede wszystkim zadbać o zapewnienie właściwego odwodnienia obszaru bez szkody dla terenów przyległych.

            Jeżeli dane będzie mi dalej sprawować urząd Wójta Gminy deklaruję, że powstanie giełdy uzależnione będzie od przeprowadzonych, pozytywnych konsultacji społecznych z mieszkańcami. Inwestycja warunkowana będzie budową obwodnicy drogi krajowej nr 79 na całej długości gminy. Konieczna będzie modernizacja, rozbudowa dróg powiatowych, gminnych wraz z budową chodników i oświetlenia. Ponadto musi nastąpić zmiana prawa lokalnego, które stanowi Rada Gminy, z powodów proceduralnych wymagać będzie czasu.  Trzeba   zmienić Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Gminy, a następnie Rada Gminy musi uchwalić zmianę punktową  Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego  Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce. Ponadto  grunty, na których giełda miałaby powstać, są w wysokiej klasie bonitacyjnej (I - III klasa) i wymagana jest  zgoda Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na przeznaczenie ich pod cele inwestycje. Na dzień dzisiejszy Urząd Gminy nie ma  informacji, kto byłby inwestorem przedmiotowej inwestycji i z jakich źródeł byłaby finansowana.

  Wójt Gminy

  Józef Rysak