Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Zaopatrzenie gminy w wodę z Krakowa to dobra decyzja

Wiele samorządów w Polsce i Małopolsce boryka się problemami ilościowymi i jakościowymi wody. Wody zaczyna brakować w wodociągach, gdyż wydajność studni głębinowych gwałtownie maleje - tego problemu nie ma w naszej gminie. 

Docelowe zaopatrzenie całej gminy Igołomia-Wawrzeńczyce z gminy Kraków było dobrą decyzją. Wody nie brakuje w sieci, jest odpowiednie ciśnienie i dobra jej jakość.
Służby laboratoryjne MPWiK w Krakowie kontrolują codziennie jakość wody dostarczanej, wykonując miesięcznie ponad 5 tysięcy analiz fizykochemicznych, bakteriologicznych i hydrobiologicznych. 

Woda spełnia wymogi nowego Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29.03.2007 r., w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dziennik Ustaw nr 61, poz. 417) oraz nowego Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 kwietnia 2010 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. 2010.72.466) jak również Dyrektywy Unii Europejskiej nr 98/83/EEC z dnia 3.11.1998 r. o jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Woda jest bezpieczna dla zdrowia ludzkiego, jeżeli jest wolna od mikroorganizmów chorobotwórczych i pasożytów w liczbie stanowiącej potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, substancji chemicznych w ilościach zagrażających zdrowiu oraz nie ma agresywnych właściwości korozyjnych i spełnia wymagania mikrobiologiczne, organoleptyczne, fizykochemiczne i radiologiczne, określone w załącznikach do ww. rozporządzenia. Ponieważ woda dostarczana mieszkańcom spełnia (z dużym zapasem) polskie i europejskie wysokie wymagania jakościowe to możemy uznać, że woda jest bezpieczna dla zdrowia ludzkiego więc jest "czysta i zdrowa" - określenia takie przyjęto w Dyrektywie nr 98/83/EEC dla wody spełniającej jej wymagania.