Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Ćwiczenia ratowniczo-medyczne

W niedziele 10 lipca na lotnisku w Pobiedniku Wielkim odbyły się ćwiczenia ratowniczo-medyczne. Brały w nich udział OSP: Złotniki, Wawrzeńczyce, Niepołomice, Krzeszowice oraz Ochotnicza Grupa Medyczna z Wieliczki. 

Zakres ćwiczeń obejmował:  - budowę samolotów, zabezpieczenie podczas akcji ratowniczych, potencjalne zagrożenia jakie mogą nas spotkać podczas wypadku samolotu – ta część szkolenia została przeprowadzona przez p. Mirosława Kosierkiewicza – pilota-instruktora samolotowego. Kolejną część przeprowadził p. Marcin Bielecki – Zastępca Szefa Szkolenia Ośrodka Szkolenia Lotniczego - dotyczyła ona skoczków spadochronowych. Zebranym przedstawiono symulację wypadku z udziałem skoczka, sposób pomocy podczas wypadków oraz jak zabezpieczyć siebie i osobę poszkodowaną. W kolejnej części ratownik medyczny p. Marcin Sitarz przypomniał najważniejsze rzeczy związane z Triage’m, oceną stanu poszkodowanego, pierwszą pomocą. Po części teoretycznej przyszedł czas na ćwiczenia praktyczne. W dwóch zespołach po dwie jednostki OSP, wspierani przez Grupę Medyczną druhowie musieli sprostać założeniu – wypadek z udziałem samolotu, wiele osób poszkodowanych.

Ćwiczenia przebiegły bardzo sprawnie. Po wykonaniu zadania przyszedł czas na analizę co poszło bardzo dobrze a co można było zrobić lepiej.

Po zakończeniu ćwiczenia OSP Złotniki, jako organizator szkolenia, zaprosił wszystkich uczestników na grilla w remizie w Złotnikach. Rozpoczęta i udana współpraca z jednostkami
z innych Gmin w przyszłości na pewno zaowocuje innymi szkoleniami i ćwiczeniami oraz wymianą doświadczeń.