Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Europejski Tydzień Mobilności w szkołach i przedszkolach w Gminie Igołomia-Wawrzeńczyce

W dniach 16-22 września 2022 roku wszystkie placówki edukacyjne z terenu naszej gminy przyłączyły się do corocznej europejskiej akcji promującej zachowania proekologiczne w codziennym życiu.

Europejski Tydzień Mobilności odbył się pod hasłem przewodnim „Lepsze połączenia”. Bogaty plan działań oraz ciekawe formy realizacji tematu przez nauczycieli wywołały entuzjazm i spowodowały duże zaangażowanie uczniów.

 

W Gminnym Centrum Edukacji w Wawrzeńczycachw oddziałach przedszkolnych i klasach młodszych dokonano prezentacji ekologicznych form transportu - wystawa sprzętu typu: rower, rower elektryczny, hulajnoga nożna, hulajnoga elektryczna, deskorolka, rolki. Na korytarzu szkoły zawisł ogromny plakat wykonany techniką „collage” przez ponad 100 uczniów klas młodszych. Każdy uczeń dokleił swój mały plakacik promujący swój ekologiczny środek transportu wśród wcześniej opracowanych haseł tematycznych.

Klasy IVa, IVb oprócz wykonania plakatów za pomocą metody „collage” wraz ze swoimi wychowawcami opracowali ankiety, w których udzielili odpowiedzi na pytanie „Jakie środki komunikacji są najczęściej wykorzystywane wśród uczniów mojej klasie?”. W ankiecie wzięło udział 29 uczniów. Okazało się, że do szkoły najczęściej są przywożeni samochodem. Na drugim miejscu znalazł się rower.

Uczniowie klas starszych opracowywali plakaty tematyczne i zamieszczali je na drzwiach swoich sal do obejrzenia dla innych.

Uczniowie klas piątych, szóstych i siódmej  po prelekcji nauczycieli opracowali rymowanki
i hasła promujące zrównoważoną mobilność podczas wyjazdowych kilkudniowych wycieczek szkolonych w góry. Piękne okoliczności przyrody sprzyjały rozważaniom na temat szacunku do środowiska przyrodniczego, w którym żyjemy.

Uczniowie klasy VIII opracowali prezentację multimedialną dla starszych klas zawierającą pakiet informacyjny, w którym dokonali analizy połączeń wybranych stolic europejskich takich jak Ateny, Berlin, Paryż czy Oslo z Krakowem. Określili różnorodne środki transportu i porównywali czas potrzebny na pokonanie nimi danego dystansu.

Gminne Centrum Edukacji w Igołomi w ramach obchodów ETM podjęła działania na rzecz edukacji uczniów dotyczącej zrównoważonej mobilności.

        Przeprowadzono lekcje wychowawcze w klasach  I-VIII poświęcone ekologii w transporcie oraz alternatywnym sposobom podróżowania. Na zajęciach omówiono zagrożenia ekologiczne związane ze stosowaniem  w transporcie samochodów, propagowano wycieczki rowerowe i piesze.

       Ogłoszono konkurs plastyczny „ Bądź eko-nowy – ekologiczne środki transportu” w dwóch przedziałach wiekowych ( 0-3 oraz 4-8). Na korytarzu szkolnym pojawiła się gazetka ścienna poświęcona ekologicznym środkom transportu.

      Jak co roku szkoła zorganizowała dla czwartoklasistów kurs przygotowawczy do egzaminu na kartę rowerową.

Na Europejski Tydzień Mobilności w Szkole Podstawowej w Dobranowicach zaplanowano i zrealizowano w klasach pogadanki tematyczne w ramach godzin wychowawczych.

       Uczniowie i przedszkolaki spacerowali po okolicach szkoły.

       Aby kształtować postawy ekologiczne szkoły dzieci mieszkające blisko przychodziły pieszo oraz przyjeżdżały na rowerach.

       Starsze klasy wykonały prace plastyczne propagujące akcję. 

 

W Szkole Podstawowej w Tropiszowie w ramach aktywności związanych z Europejskim Tygodniem Mobilności we wszystkich klasach przeprowadzono lekcje wychowawcze na temat ekologicznych środków transportu. Lekcje miały na celu szerzenie wśród uczniów świadomości ekologicznej.

W ostatnim dniu akcji- 22 września- uczniowie w zdecydowanej większości przyszli do szkoły pieszo lub przyjechali na rowerze. W ten sposób, poprzez działanie praktyczne, przyczynili się do zmniejszenia emisji spalin do atmosfery.

 

W Przedszkolu Samorządowym w Wawrzeńczycach realizowano szereg działań edukacyjnych oraz promocyjnych propagujących zrównoważone oraz ekologiczne formy mobilności, takie jak jazda na rowerze    i hulajnodze, chodzenie pieszo, a także transport publiczny. Przedszkolaki wspólnie z nauczycielami poszukiwali rozwiązań na bezpieczne i ekologiczne przemieszczanie się.  

Nauczyciele przeprowadzili z dziećmi pogadankę na temat problemu, jakim jest ogromna liczba pojazdów spalinowych na świecie oraz ich negatywnego wpływu na zdrowie człowieka i całe środowisko. W trakcie tej Kampanii zwrócono szczególną uwagę na konieczność kształtowania przestrzeni dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, nieprzemieszczających się za pomocą pojazdów spalinowych (piesi, rowerzyści, osoby jeżdżące na hulajnodze, rolkach).

Przedszkolaki poznały też zasady bezpiecznych zachowań w trakcie spacerów oraz poruszania się wokół jezdni i utrwalały je podczas zabaw ruchowych. Dzieci nauczyły się także piosenek pt. „Ekologa znak”, a także „Piosenki  o zasadach na jezdni”.

Dzieci pod okiem swoich wychowawców wykonały  prace konkursowe pt. „Moja wymarzona droga na przedszkolny plac zabaw”. Wszystkie przedszkolaki były bardzo zaangażowane w  wykonanie tej pracy. Komisja konkursowa za pomysłowość i estetykę wykonania postanowiła  wyróżnić osiem prac ( 4 prace z grupy III oraz 4 prace z grupy IV). Osoby wyróżnione otrzymały „światełka odblaskowe”. Ponadto dzieci przygotowały plakaty oraz transparenty zachęcające mieszkańców naszej gminy do wybierania ekologicznych środków transportu. Prace plastyczne można podziwiać na korytarzu oraz w szatni.

Podsumowaniem działań realizowanych w naszej placówce w ramach kampanii ETM był „Przemarsz  z transparentami”  zorganizowany   w Dzień bez samochodu, który przypada na 22 września. Podczas spaceru dzieci trzymały przygotowane przez siebie plakaty i transparenty, a także wykrzykiwały hasła  - „Jestem EKO”,  „AUTO-nie, ROWER-tak, EKOLOGA TO JEST ZNAK”, „Wsiądź na rower, hulajnogę i z przyrodą żyj w zgodzie”. Wszystkie przedszkolaki za aktywny udział w Europejskim Tygodniu Mobilności otrzymały pamiątkowe „Eko-dyplomy”.

W przedszkolu Samorządowym w Igołomiwe wszystkich grupach przedszkolnych przeprowadzono pogadanki, wykonano związane z tematyką znaki drogowe, a zdobytą wiedzę o bezpiecznym poruszaniu się, dzieci utrwalały między innymi w zabawach muzyczno- ruchowych.

Przedszkolaki uczestniczyły w spacerach, wyjściach na skrzyżowanie w kamizelkach odblaskowych, gdzie przypominały sobie zasady przechodzenia przez jezdnię i prawidłowego poruszania się po chodniku.

Do realizacji działań włączyli się również rodzice, wykonując z dziećmi transparenty. Nasze przedszkolaki maszerowały z wykonanymi transparentami w kolorowym pochodzie świętując Europejski Tydzień Mobilności.

Zwieńczeniem tej akcji był Dzień bez Samochodu – 22 września,  w którym to wiele osób dotarło do przedszkola spacerkiem pieszo, rowerem lub na hulajnodze.