Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Gala z okazji 70. rocznicy święceń kapłańskich ks. Jerzego Bryły

Ksiądz Infułat Jerzy Bryła Honorowy Obywatel Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce  urodził się 24 maja 1928 roku w Nowym Brzesku.

29 czerwca 1952 r. w Katedrze na Wawelu z rąk abp. Eugeniusza Baziaka święcenia  przyjął ks. Jerzy Bryła. Księża z reguły obchodzą jubileusz 25-lecia, 50-lecia kapłaństwa, rzadziej 60-lecia. 70-lecie posługi kapłańskiej jest ewenementem.

Ks. infułat Jerzy Bryła jest obecnie najstarszym księdzem w Archidiecezji Krakowskiej (w maju skończył 94 lata) i jedynym żyjącym ze swego rocznika święceń.

            Infułat to najwyższa godność jaką może otrzymać prezbiter, a którą w 1997 roku ks. Jerzemu Bryle nadał papież Jan Paweł II.

            W Operze Krakowskiej odbyła się 6 czerwca gala ku czci 94-letniego ks. inf. Jerzego Bryły, wieloletniego duszpasterza artystów krakowskich i proboszcza parafii Najświętszego Salwatora. Galę i towarzyszący jej koncert zamykający Letni Festiwal Operetkowy na Wiśle im. Iwony Borowickiej prowadził Jakub Oczkowski.

            Jubilat był  bardzo wzruszony dowodami pamięci. - Dzisiaj kieruję myśli do Boga, który obdarzył mnie swoimi dobrami i wezwał mnie do kapłaństwa. Pan Jezus mówił: "Nie wyście mnie wybrali, ale ja was wybrałem" - powiedział ks. Bryła. - Dziękuję Bogu oraz wszystkim za dobroć i życzliwość, za przyjaźń. Największą łaską, jaką chciałbym wyprosić dzisiaj u Boga, to ta, żeby za mnie, który jest już "pod zachód słońca", przyszły nowe powołania, nowi kandydaci do kapłaństwa, którzy zdecydowaliby się na pójście za Chrystusem - dodał jubilat.

            W ramach obchodów jubileuszowych ks. Bryła odprawił 5 czerwca Mszę św. w kościele norbertanek na Zwierzyńcu. 29 czerwca zaś, w okrągłą rocznicę swoich święceń kapłańskich, odprawi o godz. 17 Mszę św. w kościele św. Floriana, gdzie niegdyś duszpasterzował.

            Na zaproszenie księdza infułata w Gali w Operze Krakowskiej uczestniczyli i życzenia Jubilatowi przekazali Wójt Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce Józef Rysak z małżonką, Zastępca Wójta Henryk Jończyk oraz liczna delegacja ze Stręgoborzyc.