Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Święci Jan Paweł II i Jan XXIII

Kościół katolicki ma dwóch nowych świętych. To papież - Polak Jan Paweł II oraz jeden z jego poprzedników - Włoch Jan XXIII.

W Watykanie odbyła się msza kanonizacyjna, odprawiona przez papieża Franciszka 27.04.2014r w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Wzięło w niej udział około 800 tysięcy pielgrzymów, w tym duża grupa Polaków. 

Również nasze jednostki OSP z Gminy Igołomia - Wawrzeńczyce brały udział w uroczystościach w Wadowicach oraz Łagiewnikach oddając tym samym hołd Wielkiemu Polakowi Św. Janowi Pawłowi II. Na zaproszenie Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wadowicach odpowiedziały delegacje z dwóch jednostek: OSP Tropiszów i OSP Igołomia-Zofipole wraz z pocztami sztandarowymi. Wzięły one udział we Mszy Świętej na Placu Jana Pawła II w rodzinnym mieście Karola Wojtyły. 

27 kwietnia (niedziela) mieszkańcy Krakowa i pielgrzymi przybyli do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, łącząc się we wspólnej modlitwie z Watykanem i śledząc każdy moment kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. Do Łagiewnik pojechała delegacja druhów z OSP Żydów. Od godz. 10:00 na telebimach rozmieszczonych na placu i błoniach przed Sanktuarium, transmitowany był obrzęd kanonizacji oraz homilia papieża Franciszka. Po niej, równolegle z Eucharystią w Watykanie, kontynuowana była msza św. w Sanktuarium, a po krótkiej przerwie już o godz. 12:30 odprawiona została pierwsza msza św. dziękczynna.