Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

ZEBRANIA SPRAWOZDAWCZE OSP ZA ROK 2014r.

ZEBRANIA SPRAWOZDAWCZE OSP ZA ROK 2014r. Zgodnie z harmonogramem przyjętym w dniu 22.12.2014r. na posiedzeniu Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP w Igołomi–Wawrzeńczycach,w okresie od 24 stycznia do 28 lutego 2015r.

 we wszystkich 9 Ochotniczych Strażach Pożarnychodbyły się zebrania sprawozdawcze za rok 2014. Przypomnijmy, że 2 jednostki (OSP Wawrzeńczyce i OSP Złotniki) włączone są do Krajowego Systemu Ratowniczo–Gaśniczego. Funkcjonuje również ustalony przez KMPSP w Krakowie w oparciu o wyszkolenie druhów i wyposażenie jednostek podział OSP na tzw. „wiodące” mogące podejmować samodzielnie działania ratowniczo-gaśnicze (Wawrzeńczyce, Złotniki, Tropiszów) i tzw. „wspierające” mogące podejmować działania pomocnicze. 
Zarządy poszczególnych OSP złożyły sprawozdania z działalności za rok ubiegły i przedstawiły plany pracy na rok 2015. Wszystkie Zarządy OSP w głosowaniach jawnych uzyskały absolutorium. Zarządy pozostały w niezmienionych składach, za wyjątkiem OSP Pobiednik Mały, gdzie obowiązki dotychczasowego, wieloletniego Prezesa Zarządu OSP Tadeusza Tacika (który złożył rezygnację) pełnił będzie do czasu przyszłorocznych wyborów Druh Kamil Migas. 
We wszystkich zebraniach tradycyjnie już wzięli udział: Wójt Gminy Józef Rysak oraz przedstawiciele Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP – Prezes Andrzej Knapik, Komendant Gminny Jan Dzięga i Skarbnik Zarządu Oddziału Gminnego Stanisław Wilkosz. W kilku zebraniach zaproszenie Zarządów OSP uczestniczył Z-ca Wójta Gminy Henryk Jończyk. W zebraniach OSP należących do KSRG wziął udział Dowódca JRG 4 bryg. Janusz Chawiński, zaś w Igołomi i Tropiszowie uczestniczyłZ-ca Dowódcy JRG 4 mł. bryg. Marek Drąg. W większości zebrańudział wzięli również Radni i Sołtysi z miejscowości, w których mają swe siedziby OSP. Ponadto w zebraniu OSP Tropiszów wziął udział honorowy Druh Poseł na Sejm RP Ireneusz Raś, a także Przewodniczący Gminnego Koła PO Konrad Szymacha i Prezes Gminnego Koła PSL Andrzej Gurda. 
W trakcie zebrań dokonywano oceny działalności wynikającej ze statutowych obowiązków OSP, działańzwiązanych z bezpieczeństwem ludzi i mienia, pomocy świadczonej mieszkańcom gminy, omawiano działania ratowniczei szkoleniowe przeprowadzone w roku ubiegłym. Łącznie we wszystkich jednostkach odnotowano w roku 2014 ponad 200 wyjazdów do różnego rodzaju akcji ratowniczych, z których poza wypadkami i kolizjami drogowymi znaczną ilość - ponad 60 - stanowiły wyjazdy do pożarów (stodoły, budynki, wypalane trawy). 
Przedstawiciele Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP podkreślali, że ocena działalności Zarządów poszczególnych OSP podsumowująca okres sprawozdawczy, winna obejmować zarówno pozytywne aspektydziałań, jak i niedociągnięcia i uchybienia w funkcjonowaniu jednostek. Jak niejednokrotnie nadmieniano, dla Wójta Gminy (odpowiadającego za gotowość bojową OSP na mocy ustawy o ochronie przeciwpożarowej) jak i dla Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP(koordynującego działania OSP na mocy statutu) zebrania sprawozdawcze są wskazówkami do kształtowania i ukierunkowywania działalności stowarzyszeń, jakimi są OSP. 
W ostatnich kilku latach (także w roku 2014) wszystkie wydatki budżetu gminy bezpośrednio i pośrednio związane z działalnością statutową Ochotniczych Straży Pożarnychprzekraczały kwotę 300 tys. zł. rocznie. Obejmowały one koszty bieżącego utrzymania jednostek i zapewnienia gotowości bojowej OSP, składki na ubezpieczenie strażaków i samochodów pożarniczych OC, NW, wynagrodzenia kierowców i konserwatorów, zakupy paliwa i części do samochodów, koszty napraw bieżących, przeglądów i badań technicznych, opłaty za ogrzewanie części bojowych w budynkach strażackich, przeglądy aparatów powietrznych, gaśnic, badania lekarskie i psychologiczne kierowców. Koszty obejmują takżeekwiwalenty za udział w akcjach ratowniczych. Wydatki budżetu gminy roku ubiegłego to w dużej mierze m.in. zadania inwestycyjno-remontowe zrealizowane na obiektach OSP przy dofinansowaniu ze środków zewnętrznych: w Rudnie Górnym (termomodernizacja z instalacją c.o. i elementami zewnętrznymi), w Stręgoborzycach (dobudowa garażu na samochód pożarniczy w ramach programu „Małopolskie Remizy”), w Pobiedniku Małym (termomodernizacja remizy), w Żydowie (zagospodarowanie parkingu i znaczna część ogrodzenia terenu). 
Strażacy tradycyjnie już pomagali w organizacji i zabezpieczeniu różnego rodzaju imprez (piknik Stowarzyszenia Chrześcijańskiego „Ognisko” w Pobiedniku Małym, uroczystości kościelne Wielkiego Tygodnia i Bożego Ciała w parafiach Wawrzeńczyce, Igołomia, Dobranowice, bieg charytatywny). Tradycyjnie najliczniej druhowie zostali wydelegowani do przygotowania i zabezpieczania największej corocznej imprezy masowej Małopolskiego święta Warzyw na terenie lotniska w Pobiedniku Wielkim. Delegacje i poczty sztandarowe OSP reprezentowały gminę także poza jej granicami: z 7 OSP podczas kolejnej pielgrzymki strażaków do Sanktuarium w Hebdowie,z 3 OSP podczas uroczystego spotkania opłatkowego strażaków województwa małopolskiego w Szkole Aspirantów Pożarnictwaw Krakowie, po 1 OSP z okazji uroczystości kanonizacyjnych Papieża Jana Pawła II w Łagiewnikach i Wadowicach oraz 1 w Wierzchosławicach. Warto też odnotować wizytę przedszkolaków w OSP Wawrzeńczyce. 
Jak podkreślano, jednostki z terenu gminy są dość dobrze wyposażone w sprzęt ratowniczy, a najważniejsze obecnie zadania stojące zarówno przed Zarządami OSP, jak i Zarządem Oddziału Gminnego ZOSP i Wójtem Gminy – to sukcesywna i rozsądna wymiana taboru samochodowego oraz kontynuowanie i uzupełnianie szkoleń strażaków biorących bezpośredni udział w akcjach ratowniczych. 
Zebrania sprawozdawcze OSP to także okazja do wspólnych spotkań ze starszymi „honorowymi” druhami, młodzieżą (MDP), osobami wspierającymi i sponsorującymi działalność straży. Wszystkie zebrania przebiegły w miłej atmosferze, gospodarze zadbali o właściwe przygotowanie lokali oraz poczęstunek, podany najczęściej pod nadzorem KGW.