Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

„ Pozostajesz na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś ” – Antoni de Saint-Exupéry

Wiele bezdomnych zwierząt boryka się codziennie z problemami – braku schronienia, głodu, pragnienia, ludzkiej agresji lub nawet niejednokrotnie nienawiści.

Wg. ogólnych statystyk w Polce, tylko w schroniskach(!) przebywa ponad 100 tysięcy bezpańskich zwierząt, liczba ta nie uwzględnia domów tymczasowych i hoteli dla zwierząt. Bezdomność zwierząt to problem ogólnoświatowy i obecnie trudny do rozwiązania, dotyczy on także naszej Gminy.  

Mimo tego, że adopcja zwierzaków staje się coraz bardziej popularna, w Schroniskach znajduje się nadal wiele psów, które od dłuższego czasu nie mogą znaleźć nowego, kochającego domu, a także trafia tam wiele nowych psów, najczęściej – porzuconych przez właścicieli.

Problem ten nie jest też obcy w naszej Gminie. Często właściciele porzucają zwierzę - jak zabawkę – bo się znudził pies czy kot, bo jest stary, urósł, czy „nasikał na dywan”. Ludzie nie zdając sobie sprawy z konsekwencji swojego postępowania, chcą pozbyć się „problemu” po najmniejszej linii oporu – porzucić. Nikt się nie martwi, że zwierzę nie rozumie co się stało, ma problem z odnalezieniem pożywienia, skołowane niejednokrotnie staje się uczestnikiem wypadków komunikacyjnych – zostaje potrącone lub zabite przez samochód..

W listopadzie br. uczestnikiem wypadku komunikacyjnego, na terenie naszej Gminy, w miejscowości Złotniki, był pies Puszek, najprawdopodobniej porzucony. W trakcie wypadku został bardzo poobijany i miał przetrącony kręgosłup, dzięki udzielonej pomocy – operacji, zabiegom i woli życia obecnie piesek ma się stosunkowo dobrze, chodzi samodzielnie, przechodzi rehabilitację i już szuka nowego, kochającego domu!

Co możemy zrobić dla tych bezdomnych zwierzaków?

Oczywiście jeśli nie mamy warunków do adopcji dobrym rozwiązaniem jest wspieranie Schronisk, poprzez uczestnictwo w zbiórkach karmy i artykułów dla zwierząt.

Jednak nie zapominajmy, że najlepszym wyjściem jest podarować zwierzakowi nowy dom. Gmina Igołomia-Wawrzeńczyce wychodzi z pomocą, dla ludzi, którzy okażą dobre serce i przygarną zwierzaka znalezionego na terenie Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce – Samorząd deklaruje pokrycie kosztów sterylizacji/kastracji oraz zestawu szczepień dla psa lub kota, którego Państwo adoptują.