Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

II kwartalne spotkanie Wójta Gminy i Przewodniczącego Rady Gminy z sołtysami

W dniu 5 kwietnia 2017 roku w budynku Urzędu Gminy odbyło się drugie kwartalne spotkanie Pana Józefa Rysaka Wójta Gminy z sołtysami gminy Igołomia-Wawrzeńczyce kadencji 2015-2019. 

Z okazji dnia sołtysa, który miał miejsce 11 marca Pan J. Rysak złożył sołtysom najserdeczniejsze życzenia  wszelkiej pomyślności, sukcesów w działalności sołeckiej, a także jak najlepszej współpracy z mieszkańcami i pracownikami gminy. Pan J. Rysak podziękował sołtysom za współpracę i zaangażowanie licząc na kolejne wspólne przedsięwzięcia dzięki którym mieszkańcom będzie żyło się lepiej w Naszej Małej Ojczyźnie.

W pierwszych punktach spotkania Pani K. Ulicka Kierownik GOPS zaprosiła osoby zainteresowane tj. seniorów, osoby samotne, chore przewlekle do Ośrodka Pomocy Społecznej  w celu odbioru „kopert życia”. Koperta  życia to koperta przechowywana  w lodówce, lub szafce kuchennej zawierająca kartę informacyjną z krótkim opisem choroby, listą zażywanych leków, danymi chorego, oraz kontaktem do lekarza prowadzącego i najbliższych członków rodziny – informacjami niezbędnymi  podczas przeprowadzania wywiadu lekarskiego w trakcie udzielania pomocy medycznej. Koperta ta adresowana jest do lekarzy i ratowników pogotowania wezwanych na interwencję w domu chorego i stanowi dużą pomoc  w podjęciu szybkiej akcji ratującej  życie. Szczegółowych informacji na temat Koperty życia udzielają pracownicy  Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej pod numerem telefonu  12 2874-003 w. 29.

Następnie Pani K. Ulicka przedstawiła możliwość skorzystania rodzin najbardziej potrzebujących z programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w zakresie pomocyżywnościowej.   Program ten   w swoich  założeniach  przewiduje wsparcie  osób i rodzin najbardziej potrzebujących poprzez udzielanie im nieodpłatnej pomocy żywnościowej. Kryterium dochodowe  uprawniające do skorzystania z w/w formy pomocy wynosi  odpowiednio  1268 zł netto miesięcznie  dla osoby samotnie gospodarującej  i  1028 zł netto miesięcznie w przeliczeniu na osobę w rodzinie. Osoby korzystające z tego wsparcia muszą znajdować się w trudnej sytuacji życiowej z powodu np.  ubóstwa, niepełnosprawności, bezrobocia, długotrwałej lub ciężkiej choroby. Wśród osób skierowanych  są nie tylko podopieczni pomocy społecznej, ale także osoby nie będące podopiecznymi, które spełniają kryteria w tym również członkowie lokalnego Związku Emerytów i Rencistów, którzy są uprawnieni do wsparcia. Osoby te otrzymują artykuły żywnościowe takie jak  makaron, ryż,  herbatniki, mleko, ser żółty,  groszek z marchewką, fasola, koncentrat pomidorowy, powidła śliwkowe, gulasz wieprzowy, filet z makreli,  szynka drobiowa,  olej. Opisaną żywność można odbierać w Caritasie w Proszowicach, a także w miejscowości Brzegi.

W kolejnym temacie Pan H. Jończyk Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego MŚW omówił przygotowania do X Jubileuszowego Małopolskiego Święta Warzyw.  Z okazji jubileuszu chcielibyśmy  aby święto rozpoczęło się już od godzin porannych zabawami i animacjami dla najmłodszych planowany jest bieg dookoła lotnika pod nazwą „Bieg po pietruszkę”. Liderami tegorocznego święta będą przedstawiciele miejscowości Odwiśle. Gwiazdą wieczoru będzie Zespół Golec UOrkiestra.

Pani A. Wawrzeń Dyrektor CKiP zaprosiła mieszkańców oraz najmłodszych do udziału w konkursach jakie będą organizowane z okazji X MŚW. Szczegółowe informacje dostępne będą na stronach internetowych CKIP (pod adresem ckip.igwa.pl) planowane są konkursy plastyczne dla dzieci, konkursy na: „Estetyczną zagrodę i posesję wiejską”, „Największe warzywo” oraz konkurs kulinarny dla KGW w roli głównej kalafior.

W temacie bezpieczeństwa publicznego głos zabrał Pan J. Rysakktóry zwrócił uwagę na to, że bezpieczeństwo mieszkańców gminy jest priorytetem dla Rady Gminy, dla wójta gminy. W  ostatnich latach bezpieczeństwo naszych mieszkańców  uległo poprawie. Szczególnie poprawiło się bezpieczeństwo na drodze krajowej nr 79 z powodu zamontowanych na terenie gminy dwóch fotoradarów i częste patrole policji na tej drodze. Znacznej poprawie uległo na tej drodze bezpieczeństwo pieszych poprzez wybudowane chodniki, oznakowane przejścia dla pieszych. Dzięki pracy naszego strażnika gminnego i współpracy z policją zaczyna ulegać poprawie, wzrasta świadomość mieszkańców w tematach związanych z ochroną środowiska. Dotyczy to szczególnie przestrzegania zakazu spalania śmieci oraz odpowiedniej utylizacji odpadów ciekłych. W naszej gminie dużym problemem jest niska emisja z uwagi na emisję dymów do atmosfery z prowadzonej produkcji rolniczej czyli produkcji rozsady warzyw w mnożarkach - na wymianę takich palenisk nie przewidziane jest dofinansowanie. Dofinansowanie można pozyskać jedynie do wymiany pieców w budynkach mieszkalnych.

 Pan G. Guszczak poinformował o konieczności przestrzegania przez mieszkańców dobrych zasad w zakresie min:

-  nie  zanieczyszczaniadróg publicznych przez ciągniki i maszyny rolnicze podczas wykonywania prac polowych

- nie wypalania w okresie wiosennym traw, chwastów,

- utrzymywania porządku na posesjach

- odpowiedniego zagospodarowania odpadów stałych i ciekłych.

Jeśli ktoś nie przestrzega zasad będzie musiał ponieść tego konsekwencje.

 

Pan Marek Kyzioł Zastępca Komendanta Policji w Słomnikach przedstawił informację z ilości zdarzeń jakie miały miejsce na terenie naszej gminy w I kwartale 2017r. W I kwartale odnotowano 1 kradzież, 1 kradzież z włamaniem, 1 uszkodzenie mienia, 2 oszustwa, 1 naruszenie nietykalności.  Zatrzymano 10 nietrzeźwych kierujących, wydano 45 mandatów, 80 pouczeń.

Komendant zwrócił uwagę, na kontrole funkcjonariuszy policji miejsc publicznych które upodobała sobie młodzież. Wokresie Świąt Wielkanocnych na terenie gminy zaplanowane zostały wzmożone patole policji. Pan Komendant zwrócił uwagę na coraz częstsze oszustwa na tzw. policjanta, wnuczka, inkasenta firm energetycznych czy też wyłudzenia przy zakupach przez internet. Komendant zaprosił na debatę publiczną która została zaplanowana na dzień 31.05 w Centrum Kultury w Wawrzeńczycach.

 Ponadto sołtysi wystąpili z wnioskiem do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o wydanie pozwolenia na  odstrzał bobrów przez kołamyśliwskie. Bóbr jest gryzoniem pod ochroną, którego populacja w naszym kraju w ostatnich latach znacznie wzrosła.Bobry zasiedliły się na obszarze całej gminy i założyły żeremie na ciekach wodnych, szczególnie na tych ciekach, które nie wysychają. Budowane żeremia na rowach powodują ograniczony przepływ wody a wręcz całkowicie tamują jej przepływ. W związku z tym, że bóbr jest pod ochroną nie można samodzielnie tych żeremi usuwać, można to robić tylko po uzyskaniu zgody od Dyrektora Regionalnego Ochrony Środowiska.

W końcowych punktach Pan J. Rysak w imieniu kół pszczelarzy zaapelował o ochronę pszczół. Rola pszczół dla utrzymania życia człowieka jest nie do przecenienia i nie do zastąpienia. Sytuacja jest niezwykle trudna, ponieważ rolnicy, ogrodnicy, działkowicze – my wszyscy nie wyobrażamy sobie w obecnych czasach życia bez środków ochrony roślin. Można jednak ochronić pszczoły poprzez stosowanie środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu oraz stosowanie ich zgodnie z instrukcją ściśle z podanymi w niej zaleceniami oraz w taki sposób, aby nie dopuścić do zagrożenia zdrowia człowieka, zwierząt i środowiska.

Na zakończenie spotkania Pan J. Rysak złożył sołtysom oraz ich rodzinom życzenia świąteczne z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.