Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

XVII sesja Rady Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce

W dniu 18 października 2016r. w budynku Centrum Kultury i Promocji w Igołomi-Wawrzeńczycach odbyła się XVII sesja Rady Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce. Dominującym tematem sesji były sprawy związane ze współpracą z powiatem krakowskim oraz  realizacją zadań oświatowych.

W pierwszym punkcie porządku obrad głos zabrał Pan Marian Paszcza Dyrektor Zarządu Dróg Powiatu Krakowskiego, który podziękował za współpracę gminy z powiatem w zakresie realizacji remontów dróg powiatowych na terenie naszej gminy. Pan M. Paszcza przedstawił informację z zadań realizowanych na terenie gminy. W roku 2016 wydatkowana został z budżetu powiatu kwota 163.000zł. na realizację między innymi remontów cząstkowych, tzw. łatanie dziur, sprzątanie śmieci, odtwarzanie rowów, zimowe utrzymanie dróg, wykonanie oznakowania na organizację parkingów rezerwowych na Światowe Dni Młodzieży. Radni w swoich wypowiedziach zwracali uwagę na brak odwodnienia dróg powiatowych co skutkuje zamuliskami na drodze i pogarszającym się stanem nawierzchni.  Pan M. Paszcza stwierdził, że w chwili obecnej nie ma dobrego rozwiązania. Gmina jest gminą specyficzną gdyż produkcja upraw warzyw jest tu bardzo intensywna co sprzyja namuliskom podczas ulewnych deszczy. Pan M. Paszcza zaproponował spotkanie w celu wypracowania stanowiska w zakresie namulisk i odwodnienia dróg powiatowych.

W temacie oświaty głos zabrała Pani A. Majka Kierownik GZEAS która poinformowała, że w ostatnim czasie system oświaty poddawany jest wielokrotnym zmianom. Nie tak dawno wprowadzono reformę dotyczącą pójścia sześciolatków do szkoły do klasy pierwszej a dziś sześciolatki wróciły do oddziałów przedszkolnych. Obecnie to rodzic decyduje o ewentualnym wcześniejszym posłaniu dziecka do szkoły. Przed nami kolejne zmiany a mianowicie wygaszanie gimnazjów i już w obecnym roku szkolnym 2016/2017 musimy podjąć konkretne decyzje.  Istotna zmiana jaka nastąpiła w strukturze naszej oświaty to zabezpieczenie miejsc w przedszkolach. Obecnie mamy 157 miejsc w dwu naszych przedszkolach w Igołomi i w Wawrzeńczycach ilość dzieci zapisanych do przedszkola wynosi 142 dzieci a więc dysponujemy 15  wolnymi miejscami.

Dyrektorzy placówek oświatowych: Gminnego Centrum Edukacji w Wawrzeńczycach, Gminnego Centrum Edukacji w Igołomi oraz szkół podstawowych w Tropiszowie i Dobranowicach złożyli informację z przeprowadzonych w budynkach szkół i przedszkoli remontów, dokonanych zakupów pomocy dydaktycznych i materiałów niezbędnych do prawidłowego wykonywania zadań oświatowych. Intensywne prace remontowe i porządkowe  w szkole w Igołomi oraz w Wawrzeńczycach rozpoczęto w miesiącu sierpniu z uwagi na pobyt w placówkach łącznie grupy 545 pielgrzymów na Światowe Dni Młodzieży. Dyrektorzy placówek bardzo pozytywnie ocenili pobyt pielgrzymów.

Pan H. Jończyk przedstawił informację o stanie realizacji zadań oświatowych. W roku szkolnym 2015/2016do 4 szkół podstawowych uczęszczało 580 uczniów, do gimnazjów 238 uczniów, natomiast do oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych 89 uczniów a do przedszkoli 147 przedszkolaków. Pięciuset uczniów codziennie jest dowożonych do szkół, 16 uczniów niepełnosprawnych jest dowożonych do placówek edukacyjnych w Krakowie. Roczny koszt dowozu uczniów niepełnosprawnych wynosi 92.798,12 zł., koszt dowozu uczniów pozostałych to kwota 196.900zł. W roku szkolnym 2015/2016 przyznano  101  stypendiów na kwotę 26.155zł. W palcówkach oświatowych dożywianych jest 153 uczniów. Uczniowie z klas I,II, IV i klas I gimnazjum otrzymali darmowe podręczniki i materiały ćwiczeniowe. W placówkach oświatowych realizowane były między innymi następujące projekty: Profilaktyka wad postawy uczniów, „Owoce i warzywa w szkole” (ARR) „Mleko w szkole” (ARR), „Śniadanie daje moc”, Profilaktyka agresji i przemocy w szkole” oraz wiele innych.

Poziom nauczania, postępy edukacyjne oraz osiągnięcia uczniów badane są poprzez  sprawdziany wewnętrzne, zewnętrzne oraz konkursy przedmiotowe. Miarodajną informacją na temat osiągnięć uczniów w poszczególnych typach szkół są wyniki sprawdzianów i egzaminów organizowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w skali kraju. Z wynikami sprawdzianów można zapoznać się na stronie www.oke.krakow.pl.

Następnie Rada podjęła uchwałę dostosowująca od dnia 1.01.2017r. Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół w Igołomi-Wawrzeńczycach do zapisów ustawy o samorządzie gminnym.  

W kolejnych punktach porządku obrad przyjęto Program współpracy Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce z organizacjami pozarządowymi takimi jak Koła Gospodyń Wiejskich, Kluby Sportowe, Stowarzyszenia. Program określa cele, zasady i formy współpracy między innymi formy współpracy finansowej i pozafinansowej oraz zasady związane z powoływaniem komisji konkursowych do opiniowania ofert w otwartych konkursach.

W temacie dotyczącym sprawozdania z organizacji IX Małopolskiego Święta Warzyw głos zabrał Pan H. Jończyk który przedstawił koszty oraz zakres prac jakie należy wykonać aby tak duża uroczystość mogła się odbyć na terenie naszej gminy. Nasze Święto cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców co potwierdził brak miejsc dla przedsiębiorców którzy zgłosili chęć wystawienia się w ostatniej chwili. Pan H. Jończyk po raz kolejny złożył podziękowania wszystkim którzy przyczynili się do organizacji święta. 

Ponadto Rada dokonała zmiany w budżecie gminy. Rada wyraziła wolę zakupu za kwotę 10.000zł. wyposażenia nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Krakowie.

Rada zaliczyła do kategorii dróg gminnych drogi: Stręgoborzyce „Wygnanów”- Dobranowice, Rudno Górne „Rudzienko” – Dobranowice „Poborowice”, Dobranowice „Stare Pola”, Rudno Górne Karwin w kier. południowym dzięki ujęciu w/w dróg do kategorii dróg gminnych znacząco wzrasta możliwość pozyskania środków zewnętrznych na ich remont.

Radni ponadto podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Rewitalizacji, który jest niezbędny przy ubieganiu się o środki zewnętrzne -unijne na rewitalizację obszarów zdegradowanych. Obszary objęte rewitalizacją to teren wokół i szkoła w Dobranowicach, stara szkoła w Stręgoborzycach oraz budynek WTZ w Pobiedniku Małym.

W ostatnich punktach porządku obrad Rada rozpatrzyła skargę na wójta gminy mieszkanki miejscowości Stręgoborzyce. Skarga została uznana za bezzasadną a dotyczyła według skarżącej braku efektywności w działaniach Urzędu na zalewanie jej posesji przez nieczystości i wody spływające na jej posesję z posesji sąsiada.