Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

IV kwartalne spotkanie z sołtysami

W dniu 12 października 2016 roku w budynku Urzędu Gminy odbyło się czwarte kwartalne spotkanie Pana J. Rysaka Wójta Gminy oraz Pana Stefana Nawrota – Przewodniczącego Rady Gminy z sołtysami gminy. 

W pierwszych punktach porządku obrad  Pan J. Rysak Wójt Gminy podziękował funkcjonariuszom Policji za pracę i zaangażowanie dzięki któremu w spokoju i bezpieczeństwie przebiegał pobyt na terenie naszej gminy pielgrzymów uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży. Dzięki zaangażowaniu funkcjonariuszy Komedy Powiatowej Policji oraz Komisariatu Policji w Słomnikach z sukcesem i bezpiecznie przebiegały uroczystości IX Małopolskiego Święta Warzyw. Pan J. Rysak podziękował za skuteczność Policji dzięki czemu zostali ukarani sprawcy dewastacji wiaty przystankowej w Igołomi. Sprawcy w ramach kary mają realizować przez okres 6 miesięcy prace społeczne w wymiarze 180 godzin na terenie  naszej gminy. Ponadto zobowiązani zostali do zapłaty odszkodowania w wysokości 2.804,40zł.

W temacie bezpieczeństwa poruszona została kwestia niszczenia wałów wiślanych przez kierowców quadów. Niszczenie wałów jest zabronione z uwagi na zagrożenie powodziowe około 40% mieszkańców naszej gminy. Funkcjonariusze policji podejmą w tej sprawie stosowne czynności.

W temacie bezpieczeństwa publicznego głos zabrał Pan Marek Kyzioł Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Słomnikach, który przedstawił statystykę zdarzeń za III kwartał 2016r.

W III kwartale odnotowano: 1 kradzież tytoniu, 1 uszkodzenie mienia, 4 nietrzeźwych kierujących, założono 2 Niebieskie Karty. Nałożono 11 mandatów karnych oraz udzielono 15 pouczeń. Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Słomnikach poinformował, że podczas Światowych Dni Młodzieży funkcjonariusze ze Słomnik wspierani byli przez funkcjonariuszy Policji z całej Polski dzięki czemu uroczystości przebiegały w bezpiecznej atmosferze. Pan M. Kyzioł poinformował, że z inicjatywy MSWiA powstała Krajowa Mapa Zagrożeń która obrazuje miejsca niebezpieczne wymagające monitoringu. Mapa ta podlega bieżącej aktualizacji i każdy z mieszkańców może nanieść na nią miejsca które uważa za niebezpieczne.

W kolejnym punkcie spotkania Pan H. Jończyk przedstawił informację z przebiegu pobytu na terenie naszej gminy Grupy 7Aniołów oraz pielgrzymów uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży. Dzięki zaangażowaniu Policji, Pań z Kół Gospodyń Wiejskich, przedsiębiorców, mieszkańców pielgrzymi mieli odpowiednią opiekę oraz wyżywienie. Następnie Pan H. Jończyk Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego MŚW przedstawił sprawozdanie z przebiegu IX Małopolskiego Święta Warzyw. Tegorocznymi Liderami Produkcji Warzyw byli Pani Bernadeta Paluch oraz Pan Mariusz Tkaczyk wybrani przez przedstawicieli sołectwa Zofipole.  Święto jest dużym logistycznym przedsięwzięciem dlatego koszt też jest znaczny. Koszt sceny, nagłośnienia, zaopatrzenia w energię elektryczną, ochrona, i itp. to kwota82.742zł. Dzięki wsparciu sponsorów, przedsiębiorców którzy na organizację święta przeznaczyli kwotę 40.000zł. gmina wydatkowała na organizację świętą z budżetu kwotę niewiele ponad 40.000zł.Za wsparcie i hojność jeszcze raz bardzo wszystkim dziękujemy. Pan J. Rysak złożył podziękowania i słowa uznania dla Sołtysów, Rad sołeckich, Kół Gospodyń Wiejskich za pomoc i okazane wsparcie przy organizacji święta. W punkcie dotyczącym informacji o reformie oświaty głos zabrała Pani Agnieszka Majka Kierownik GZEAS w Igołomi-Wawrzeńczycach. Pani A. Majka poinformowała, że najważniejsze zmiany w reformie edukacyjnej są związane z modyfikacją w organizacji i funkcjonowaniu szkół i placówek oświatowych. Ustrój szkolny z obecnego 6 letniego systemu 6 letniej szkoły podstawowej, 3 letniego gimnazjum i 3 letniego liceum, 4 letniego technikum i 3 letniej szkoły zawodowej będzie obejmował: 8 letnią szkołę podstawową 4 letnie LO, 5 letnie technikum, 2 i 3 letnią szkołę branżową. Projekt ustawy zakłada stopniowe wygaszanie gimnazjów. Nowością będzie egzamin ósmoklasisty którego wyniki będą stanowiły kryterium rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Po modernizacji przedszkola w Wawrzeńczycach baza przedszkolna dla dzieci jest nowoczesna i zabezpiecza 157 miejsc. W przedszkolu w Igołomi na 72 miejsca do przedszkola przyjęto 72 dzieci. Przedszkole w Wawrzeńczycach dysponuje 85 miejscami do przedszkola przyjęto 70 dzieci, 15 miejsc jest wolnych.

Pan J. Rysak przedstawił najważniejsze założenia zadania które zostaną zapisane w projekcie budżetu na rok 2017. Zadania budżetu 2017 roku to:

- kontynuacja wodociągowania gminy (w roku 2017 najprawdopodobniej będzie można pozyskać dofinansowanie w kwocie ok 2mln.zł. – koszt całego zadania to 7mln.zł.)

- remonty, modernizacje dróg gminnych (w zależności od pozyskanych środków zewnętrznych)

- remont drogi powiatowej w ramach współpracy z powiatem

- budowa boiska sportowego dla KS WIARUSY

- termomodernizacja budynku WTZ w Pobiedniku Małym

Następnie Pani K. Ulicka Kierownik GOPS poinformowała o możliwości zgłaszania się osób w trudnej sytuacji do GOPS w celu uzyskania skierowania do Banku Żywności po produkty spożywcze. Program będzie realizowany do 2020 roku. Żywność jaką można pozyskać to min. kasze, mąka, konserwy, cukier, olej, masło, makaron, ser itp. 

Pan Tomasz Buczek poinformował, że w związku  z rozszerzeniem wsparcia rzeczowego przez Szwajcarów programu „Demontaż i bezpieczne składowanie wyrobów zawierających azbest z obszaru województwa Małopolskiego”  zainteresowani wsparciem mieszkańcy Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce proszeni są o składanie wniosków o wsparcie rzeczowe w postaci wymiany pokrycia dachowego zawierającego azbest na blachę. Dofinansowanie dotyczy  zarówno budynków mieszkalnych (do 200m2) jak i budynków gospodarczych (do 400 m2). Na których znajduje się eternit. Wsparcie mogą pozyskać osoby których dochód na członka rodziny nie przekracza kwoty 514 zł netto a w przypadku osób samotnych 634 zł netto w przedmiocie przyznania blachy.

Pan Grzegorz Gruszczak – Strażnik Gminny  zwrócił uwagę na obowiązek każdego mieszkańca związany z przestrzegania porządku i czystości. Rolnicy wykonujący prace polowe powodujące zabrudzenie drogi zobowiązani są do bezwzględnego jej uprzątnięcia. Strażnik zwrócił również uwagę na zakaz wypalania traw.